ubezpieczenia

Prywatne Kasy Chorych (Private Krankenversicherung)

Dostęp do ubezpieczenia prywatnego maja w pierwszym rzędzie:
-osoby prowadzące działalność gospodarcza
-osoby zatrudnione zarabiające w ostatnich 3 latach powyżej określonych granic dochodów (Versicherungspflichtgrenze) wynoszących w roku:
* 2008 - 48,250 €,
* 2009 - 48.600 €,
* 2010 - 49.950 € (roczne dochody Brutto)
- urzędnicy państwowi, (którym przysługuje tylko częściowa dopłata ze strony państwa do kosztów leczenia)
- studenci
- lekarze będący w okresie praktyki
Od 01.04.2007 roku został wprowadzony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczył on osób, które były ubezpieczone w państwowych kasach chorych. Od 01.01.2009 obowiązek ubezpieczenia obejmuje wszystkie osoby zamieszkałe na stałe na terenie Niemiec.

W Niemczech istnieją dwa systemy ubezpieczeń. W państwowych kasach chorych (Gesetzliche Versicherung) obowiązkowo ubezpieczone są osoby, które są zatrudnione i zarabiają powyżej 400 € brutto/miesięcznie. Składka ubezpieczeniowa naliczana jest procentowo od wysokości dochodów Brutto ubezpieczonego. Górna granica dochodów, od których uzależniona jest składka wynosi w roku 2010 3.750 € Brutto/miesięcznie. Składka we wszystkich państwowych kasach chorych stanowi w roku bieżącym 14,9 % dochodów brutto osoby ubezpieczonej. W przypadku osób zatrudnionych 7% tej składki płaci pracodawca, a 7,9 % odprowadzanych jest z dochodu ubezpieczonego. Maksymalna składka ubezpieczeniowa wynosi 547,58 € + 80,85 € – oplata za obowiązkowe Pflegeversicherung – dla osób bezdzietnych – Najwyższa składka w 2010 wynosi 628,43 € miesięcznie. Osoby posiadające dzieci zobowiązane są zapłacić za Pflegeversicherung maksymalnie 71,66 €, tak, ze maksymalna oplata dla tych osób wynosi 619,24 € miesięcznie.
Osoby prowadzące własna działalność gospodarcza, decydujące się na dobrowolne ubezpieczenie w państwowych kasach chorych ponoszą pełne koszty składek ubezpieczeniowych, do podanych powyżej granic dochodów. Nadmienić należy, że dla tej grupy ubezpieczonych państwowe kasy chorych przewidują tzw. składkę minimalna w wysokości 260,93 € miesięcznie (Kasy chorych przyjmują fiktywne dochody ubezpieczonego w wysokości 1863,75 €, co prowadzi do tego, ze ubezpieczony musi odprowadzić składkę w tej wysokości, nawet jeśli jego dochód wynosi miesięcznie przykładowo 1.200 €.) Inne przepisy mają miejsce tylko w określonych przypadkach (np. osoby bez własnych dochodów oraz częściowo osoby rozpoczynające działalność gospodarcza, którym przysługuje pomoc urzędu pracy).

16 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie i tak za każdym razem jest lepiej być ubezpieczonym, niż tej polisy nie mieć. Dlatego gdy ja potrzebuję ubezpieczenia OC to wtedy przy pomocy kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ uzyskuję w ciągu chwili pełną listę różnych składek na moje ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. W kwestii ubezpieczeń to ja również zwróciłbym uwagę na to, co oferuje firma https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie Wydaje mi się, że ich ubezpieczenia, jak najbardziej są na wysokim poziomie i można liczyć na dobrą jakość oferowanych usług. Koniecznie zerknijcie i korzystajcie, bo warto się ubezpieczać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Każda osoba może posiadać ubezpieczenie dowolnej składki i każdy może dowolnie sie ubezpieczyć nie biorąc pod uwagę ubezpieczenia społecznego, które płaci nam pracodawca. Jeśli interesuje Wam takie ubezpieczenie to musicie zerknąć sobie na stronę http://swiatubezpieczen.net.pl/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja także często korzystam z różnego rodzaju ubezpieczeń i jeszcze nie było sytuacji aby coś było nie tak. Dlatego nawet gdy korzystam ze strony http://kompleksowaochrona.pl/ to wiem jak wielki wachlarz ubezpieczeń można tam znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie szukam dobrego i kompleksowego ubezpieczenia na swój samochód i chciałbym się was zapytać czy możecie mi doradzić czy taki wybór http://swiatubezpieczen.net.pl/ będzie odpowiedni? Może ktoś z was posiada takie ubezpieczenie i może mi coś więcej na ten temat powiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 11. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatne informacje. Jednakże, jak chcecie się dowiedzieć naprawdę przydatne wiadomości i lepiej zapoznać z poszczególnymi ofertami ubezpieczeń, to warto zgłosić się do multiagencji https://unilink.pl/placowki/radom-struga" . Wówczas dostaniecie wszystko na tacy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Titanium Phone Case: A Beginner's Guide to The Phone
  Find a reputable buy metal online brand to use this titanium cost type of phone case for personal protection. titanium network surf freely This case, however, does titanium daith jewelry not offer any ford titanium protection against theft.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pamiętajcie o tym, żeby auto dla firmy odpowiednio ubezpieczyć. W tym https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ kalkulatorze możecie znaleźć wiele ofert ubezpieczycieli, najlepiej z niego skorzystać, bo wtedy dla siebie znajdziecie najlepszą ofertę i dostaniecie warunki, jakich oczekiwaliście.

  OdpowiedzUsuń