ubezpieczenia

Prywatne Kasy Chorych (Private Krankenversicherung)

Dostęp do ubezpieczenia prywatnego maja w pierwszym rzędzie:
-osoby prowadzące działalność gospodarcza
-osoby zatrudnione zarabiające w ostatnich 3 latach powyżej określonych granic dochodów (Versicherungspflichtgrenze) wynoszących w roku:
* 2008 - 48,250 €,
* 2009 - 48.600 €,
* 2010 - 49.950 € (roczne dochody Brutto)
- urzędnicy państwowi, (którym przysługuje tylko częściowa dopłata ze strony państwa do kosztów leczenia)
- studenci
- lekarze będący w okresie praktyki
Od 01.04.2007 roku został wprowadzony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczył on osób, które były ubezpieczone w państwowych kasach chorych. Od 01.01.2009 obowiązek ubezpieczenia obejmuje wszystkie osoby zamieszkałe na stałe na terenie Niemiec.

W Niemczech istnieją dwa systemy ubezpieczeń. W państwowych kasach chorych (Gesetzliche Versicherung) obowiązkowo ubezpieczone są osoby, które są zatrudnione i zarabiają powyżej 400 € brutto/miesięcznie. Składka ubezpieczeniowa naliczana jest procentowo od wysokości dochodów Brutto ubezpieczonego. Górna granica dochodów, od których uzależniona jest składka wynosi w roku 2010 3.750 € Brutto/miesięcznie. Składka we wszystkich państwowych kasach chorych stanowi w roku bieżącym 14,9 % dochodów brutto osoby ubezpieczonej. W przypadku osób zatrudnionych 7% tej składki płaci pracodawca, a 7,9 % odprowadzanych jest z dochodu ubezpieczonego. Maksymalna składka ubezpieczeniowa wynosi 547,58 € + 80,85 € – oplata za obowiązkowe Pflegeversicherung – dla osób bezdzietnych – Najwyższa składka w 2010 wynosi 628,43 € miesięcznie. Osoby posiadające dzieci zobowiązane są zapłacić za Pflegeversicherung maksymalnie 71,66 €, tak, ze maksymalna oplata dla tych osób wynosi 619,24 € miesięcznie.
Osoby prowadzące własna działalność gospodarcza, decydujące się na dobrowolne ubezpieczenie w państwowych kasach chorych ponoszą pełne koszty składek ubezpieczeniowych, do podanych powyżej granic dochodów. Nadmienić należy, że dla tej grupy ubezpieczonych państwowe kasy chorych przewidują tzw. składkę minimalna w wysokości 260,93 € miesięcznie (Kasy chorych przyjmują fiktywne dochody ubezpieczonego w wysokości 1863,75 €, co prowadzi do tego, ze ubezpieczony musi odprowadzić składkę w tej wysokości, nawet jeśli jego dochód wynosi miesięcznie przykładowo 1.200 €.) Inne przepisy mają miejsce tylko w określonych przypadkach (np. osoby bez własnych dochodów oraz częściowo osoby rozpoczynające działalność gospodarcza, którym przysługuje pomoc urzędu pracy).

12 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie i tak za każdym razem jest lepiej być ubezpieczonym, niż tej polisy nie mieć. Dlatego gdy ja potrzebuję ubezpieczenia OC to wtedy przy pomocy kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ uzyskuję w ciągu chwili pełną listę różnych składek na moje ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. W kwestii ubezpieczeń to ja również zwróciłbym uwagę na to, co oferuje firma https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie Wydaje mi się, że ich ubezpieczenia, jak najbardziej są na wysokim poziomie i można liczyć na dobrą jakość oferowanych usług. Koniecznie zerknijcie i korzystajcie, bo warto się ubezpieczać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Każda osoba może posiadać ubezpieczenie dowolnej składki i każdy może dowolnie sie ubezpieczyć nie biorąc pod uwagę ubezpieczenia społecznego, które płaci nam pracodawca. Jeśli interesuje Wam takie ubezpieczenie to musicie zerknąć sobie na stronę http://swiatubezpieczen.net.pl/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja także często korzystam z różnego rodzaju ubezpieczeń i jeszcze nie było sytuacji aby coś było nie tak. Dlatego nawet gdy korzystam ze strony http://kompleksowaochrona.pl/ to wiem jak wielki wachlarz ubezpieczeń można tam znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie szukam dobrego i kompleksowego ubezpieczenia na swój samochód i chciałbym się was zapytać czy możecie mi doradzić czy taki wybór http://swiatubezpieczen.net.pl/ będzie odpowiedni? Może ktoś z was posiada takie ubezpieczenie i może mi coś więcej na ten temat powiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 11. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatne informacje. Jednakże, jak chcecie się dowiedzieć naprawdę przydatne wiadomości i lepiej zapoznać z poszczególnymi ofertami ubezpieczeń, to warto zgłosić się do multiagencji https://unilink.pl/placowki/radom-struga" . Wówczas dostaniecie wszystko na tacy.

  OdpowiedzUsuń